Передкарпатська правда

  

До Самбора у День св. Валентина прагнуть потрапити всі, хто шукає любові

У День св. Валентина, всі спраглі кохання і любові мандрують до Самбора,. Річ у тім, що тут уже 238 років зберігаються мощі покровителя всіх закохани святого Валентина.Один раз на рік, увечері 14 лютого, саркофаг з мощами святого Валентина переносять з бічного престолу церкви Різдва Пресвятої Богородиці на центральний тетрапод  до почитання. В цей час усі охочі можуть прикластися, доторкнутися до реліквії, попросити помочі чи заступництва. Через скляну труну видно череп, декілька кісток та капсулу з рідиною (очевидно, мощі мироточили і миро зібрали в капсулу).Святий Валентин сцілює не лише духовно, а й тілесно, хворих на епілепсію.Мощі святого Валентина зберігаються у Самборі в храмі Різдва Пресвятої Богородиці з 13 травня 1779 року. Про це записано в книзі «Княжий город Самбір», науковій праці доктора Юліяна Євгена Рабія, що був довший час парохом і деканом Самбірським на початку 20 століття. Ці мощі, як пише автор, викопані на кладовищі святої Прісцили в Римі, де святий був священиком і близько 270 року загинув мученицькою смертю. У Римі в архівах Папського інституту є скупий запис про те, що священомученик Валентин є покровителем Перемишльсько-Самбірської Єпархії. Грамоти з печатями, які були передані сюди разом з мощами, були знищені в радянські часи.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована у 1737 році коштом магната Іллі Комарницького та його дружини Олени. Окрім мощей Святого Валентина, тут зберігається чудотворна ікона пречистої Діви Марії, що була коронована у 1928 році і довго залишалась єдиною коронованою іконою в Україні.

До речі, ікона двічі за своє існування плакала кривавими слізьми. Вперше у 1727 році, вдруге напередодні Першої Світової у 1914 році. А чудотворні зцілення, що їх дарує ікона тим, хто молиться до неї, годі й перелічити. У підземеллі церкви заходяться труни фундаторів — Іллі та Олени Комарницких та їх доньки Софії, а також кира Анастасія Шептицького.

Як свідчать перекази, Самбірську ікону Богородиці намалював на дошці з кипарисового дерева сам євангелист Лука. Її привезли до Самбора два грецькі купці напочатку XVII ст. Інші дослідники зараховують її до найдавніших українських ікон, що походять із XII–XIII ст.

1705 року в Самборі і околицях панувала «чорна хвороба» — чума, серед померлих був й Іван Стамович, власник ікони. Олена Добрянська, його далека родичка отримала у спадок його майно разом з іконою.

15 вересня 1727 року відбулося перше чудо — ікона плакала. На прохання пароха ікона перейшла до парафіяльної церкви Різдва Пречистої Діви Марії, де вона знаходиться й до нині. 17 жовтня 1727 року а іконі знову появилися сльози на очах Богородиці. Спеціальна церковна комісія визнала плач Богородиці на іконі надприродним явищем і вважала, що ікона є чудотворною. В той час відомими стають випадки зцілень людей, які молилися перед іконою.

На свято Непорочного Зачаття Богородиці 22 грудня 1727 року була відслужена урочиста св. Літургію з нагоди проголошення самбірської ікони чудотворною.

8 червня 1908 року Апостольська Столиця проголосила головний престол чудотворної ікони в Самборі упривілейованим. В 1912 і 1913 роках св. Літургії тут служив і молився митрополит Андрей Шептицький, а у 1931 і 1932 рр. — тоді ще ректор духовної семінарії у Львові о. Йосиф Сліпий.

У вересні 1939 року німецькі і радянські правителі розділили Польщу, єпископ Йосафат Коциловський заради збереження ікони доручив монахиням із Згромадження сестер Служебниць перевезти її з самбірської церкви за Сян до Польщі. 6 серпня 1941 року святу реліквію привезли назад до Самбора. 1944 року вдруге перевезли ікону на Захід.

Восени 1996 року ікону передали на реставрацію до Львова. Після реставрації ікона побувала у львівських та дрогобицьких храмах, а 23 лютого 1997 року повернулась до Самбора.

3 грудня (з можливим перенесенням на неділю) встановлено днем почитання Чудотворної Самбірської ікони Пресвятої Богородиці, а 15 лютого — днем її віднайдення.

 

 

РАДІО ЛЕВ (тестуємо)

Loading ...

Loading ...
Web Proxy Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime Web Proxy

Стисло

Статистика

Користувачі
31
Статті
1112
Перегляди статей
3136840

На сайті 124 гостей та користувачі відсутні

FB
G+