На сайті Турківської районної ради опубліковано проект рішення IV сесії VII скликання, яка відбудеться 31 березня, про звернення до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, народного депутата України та комітету Верховної ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, щодо збереження Турківського району як окремої адміністративно-територіальної одиниці.
Звернення
Проведення адміністративно-територіальної реформи, зокрема у найвисокогірнішому Турківському районі Львівської області, викликає стурбованість та справедливе занепокоєння в усіх жителів нашого краю. Заради справедливості мусимо констатувати, що процес об’єднання територіальних громад, яким нав’язливо займався Офіс реформ у Львівській області та відповідна експертна група, відбувався непрозоро і негласно. До обговорення даного питання залучалася незначна частина сільських жителів, у той час як 70 - 80 відсотків громадян не висловили своєї позиції до цієї вкрай важливої державної справи і не дали згоди на об’єднання територіальних громад.(детальніше)
Нас знову заставляють, силують, неволять до нової децентралізованої кабали, як за радянських часів насильницькими методами заганяли селян до колгоспів, знищували справжнього господаря та нівелювали життєвий рівень населення країни. Тоді діяв тоталітарний комуністичний режим. Що ж відбувається у демократичному суспільстві сьогодні, на 25-му році незалежності Української держави? Чи не виселення економічними методами жителів гірських районів з прадідівської землі?
Так, реформи проводити потрібно. Однак, є дуже небезпечною під час проведення децентралізації державної влади та реформування органів місцевого самоврядування тенденція шаблонного підходу до проведення реформаторських процесів у низинних та гірських регіонах України. Вітчизняний і міжнародний досвід проведення подібних заходів свідчить про хибність такого шляху. Після проведення адміністративної реформи в Польщі відновлено ряд повітів в гірських регіонах незалежно від демографічних та економічних показників розвитку країни.
Турківський район є виключно специфічним, унікальним за своїм ландшафтом розташування, господарською структурою, етнічною субкультурою та особливо людським потенціалом. Він розташований у високогірній, важкодоступній частині Карпатських гір. Періодично протягом року внаслідок стихійних катаклізмів (повеней, зсувів ґрунту) район втрачає комунікації і змушений існувати в автономному режимі. Значною проблемою є територіальна розкиданість населених пунктів - до 50 км від районного центру, а також розмежування гірськими хребтами та ріками, які часто виходять з берегів. До сьогодні неможливо встановити автобусне сполучення з окремими населеними пунктами - відсутня транспортна інфраструктура. То про які адміністративні послуги чи надання медичної допомоги за 20 хвилин може іти мова у високогірному районі? Смішно і страшно виглядатимуть якісні освітні, культурні послуги, коли внаслідок бездумного об’єднання територіальних громад дитині до школи треба добиратися пішком пів днини, а то й цілий день?
Турківщина має велике природне багатство - ліс (80 відсотків району вкрито лісами, а також безцінні високогірні угіддя - полонини. Екологічно чиста тваринницька продукція - молоко, сир, масло - це наше багатство, яке невдовзі імпортуватимемо на європейські ринки. Враховуючи, що на території районує значні запаси мінеральної сировини, то при умові помірних інвестицій можна значно збільшити надходження коштів до бюджетів усіх рівнів.
Виходячи з вищенаведеного, наголошуємо, що у Турківському районі історично сформувалася адміністративно-територіальна структура, яка на даний час у цілому задовільняє горян і не потребує радикальних змін. Тому депутати районної ради та громадськість Турківщини звертаються до Вас з переконливим проханням: проявити властиву Вам державну мудрість, виваженість щодо вирішення життєво важливого для нас, турківчан, питання - збереження Турківського району як адміністративно- територіальної одиниці. Маємо глибоку віру, що Ваша державницька позиція та турбота про велике українське дерево не обмине і його маленьку квітучу гілочку - Турківщину, чарівний і неповторний край.