Під час зустрічі із родинами військовополонених та зниклих безвісти чимало запитань було адресовано начальнику відділу обслуговування громадян №3 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФ України у Львівській області Ларисі Казан, яку ми опісля запросили на інтерв’ю.
- Ларисо Мар’янівно, як визначається та чим підтверджується статус особи зниклої безвісти за особливих обставин?
- Правового статусу такої особи набувають з моменту внесення про неї відомостей до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, на основі заяви про розшук, що подають до відповідного територіального органу Національної поліції України. Цей статус зберігається за особою з моменту подання заяви про факт її зникнення до моменту припинення її розшуку.
- Рідні військових мають право на пенсію?
- Члени сімей військових, які зникли безвісти, мають право оформити пенсію по втраті
годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Така пенсія призначається непрацездатним членам сім'ї особи, якій надано статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, незалежно від тривалості її страхового стажу.
Пенсію можуть отримувати: діти до 18 років; студенти до 23 років, які навчаються за денною формою; діти-сироти до 23 років; чоловік, дружина або батьки з інвалідністю чи пенсійного віку; особи, які доглядають за дитиною до 8 років; члени сім'ї, які втратили джерело засобів до існування через зникнення годувальника.
- Чи можуть батьки або дружина, які вже одержують свою пенсію по віку чи по інвалідності ще й одержувати пенсію по втраті годувальника за особу зниклу безвісти за особливих обставин?
- Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один вид пенсії, за її вибором, а саме: за віком; по інвалідності; чи у зв'язку з втратою годувальника (особи зниклої безвісти), тобто необхідно визначити, який вид пенсії буде більшим.
- З якого часу настає право на пенсію?
- Члени сім'ї зниклого безвісти військовослужбовця набувають право на отримання пенсії через місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин.
- Чи впливатиме страховий стаж та заробіток особи зниклої безвісти на розмір пенсії?
- Розмір пенсії обраховується наступним чином, на одного непрацездатного члена сім'ї – 50% пенсії за віком зниклого безвісти годувальника, а на двох та більше непрацездатних членів сім'ї –100% пенсії за віком зниклого безвісти годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.Тобто на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.
Важливим чинником є також страховий стаж особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Зокрема, у разі відсутності в такої особи страхового стажу пенсія членам його сім'ї призначається в мінімальних розмірах, передбачених законодавством.
Якщо ж страховий стаж є, розмір пенсії обчислюватиметься залежно від набутого страхового стажу годувальника та отриманого заробітку.
Заява про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та необхідні документи пода-
ються до сервісного центру Пенсійного фонду України. Звернутись за призначенням пенсії можна також через портал електронних послуг Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або через засоби порталу державних послуг Дія. У такому випадку до заяви додаються скановані копії оригіналів документів. Обов'язково до пакету документів необхідно додати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
- Виплата яких пільг на житлово-комунальні послуги передбачена членам сімей зниклих безвісти.
- Якщо пільговик (ветеран війни) визнаний зниклим безвісти за особливих обставин, виплата пільг у грошовій формі здійсню-ється за зверненням одного із членів його сім'ї, який фактично проживає у житловому приміщенні, за адресою якого надаються пільги, а саме: чоловіка/дружини; непрацездатних батьків; законного представника дитини (до 18 років); неодружених повнолітніх дітей, визнаних особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інва-лідністю I групи; особи, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги. Пільги надаються шляхом перерахування коштів на бан-ківський рахунок такого члена сім'ї.
Перерахування коштів здійснюється з місяця, наступного за місяцем звернення члена сім'ї пільговика до органу Пенсійного фонду України (не раніше місяця визнання зниклим безвісти), зокрема в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, до місяця визнання судом пільговика безвісно відсутнім чи оголошення судом померлим на підставі поданих членом сім'ї пільговика: заяви; витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни (видається центром надання адміністративних послуг незалежно від місця реєстрації/проживання).
Перерахування коштів на рахунок члена сім'ї пільговика припиняється з місяця, наступного за місяцем отримання від такого члена сім'ї інформації про пільговика (смерть або скасування статусу зниклого безвісти), і поновлюється пільговику з місяця, в якому припинено перерахування кош-тів, за його зверненням до органу Пенсійного фонду України.
Марія ПУКІЙ, "Голос Самбірщини"