Вчора, 14 листопада, у Львівській області розпочав роботу перший пересувний аптечний пункт. Відпускатимуть у ньому як безрецептурні, так і рецептурні лікарські засоби, у тому числі за державною програмою “Доступні ліки”. Наразі мобільна аптека охопить 17 населених пунктів у Дрогобицькому районі і 9 – у Самбірському.
“Відповідно до реформи охорони здоров’я в Україні, кожна медична послуга для людей має бути доступною. Насправді коли ми говоримо про медицину, ми говоримо не тільки про надання медичних послуг, а й про ліки. В Україні діє урядова програма “Доступні ліки”, програма реімбурсації, відповідно до якої кожен мешканець може отримати безкоштовно ліки в аптеках, які працюють у межах цієї програми, або зробивши часткову доплату. І коли було проаналізовано, хто саме користується такою послугою, то прийшло розуміння, що в аптеках, які є стаціонарно у великих містах, люди і мешканці можуть скористатися такою послугою. Але насправді в нас дуже багато є віддалених населених пунктів, де функціонування постійного аптечного пункту є проблемою. І, відповідно, для мешканців тих населених пунктів є проблемою отримати ліки”, – заступниця керівника Львівської ОВА Христина Замула.
Робота пересувного аптечного пункту дозволить забезпечити ліками важкодоступні логістично населені пункти, а також ті, у яких немає стаціонарної аптеки.
Станом на сьогодні, як розповіла заступниця керівника Львівської ОВА, жодна приватна аптечна мережа не погодилась брати участь в цій програмі. Проте робота мобільних аптек є важливою ініціативою для підтримки тих людей, які проживають на прифронтовій території.
“Якщо ми говоримо не тільки про Львівщину, а взагалі про Україну, то розуміємо, наскільки це важливе питання [робота мобільних аптек, - ред.], як воно дозволяє вирішувати питання доступності ліків для людей, які проживають на прифронтовій території. Що стосується Львівщини, то теж, особливо коли говоримо про гірські території, коли людям складно отримувати найпростіші медичні препарати – це завжди є проблемою… Станом на сьогодні у нас є близько 200 аптечних мереж., але 1791 населений пункт, який не має стаціонарної аптеки”, - розповіла Христина Замула.
Завідувачка Міжлікарняної аптеки №272 Зоряна Заболотна також додала, що за даними Міністерства охорони здоров’я, майже 90% населених пунктів в Україні не мають стаціонарних аптек. Саме тому проєкт з функціонування мобільного аптечного пункту стане варіантом розв'язання проблеми.