Передкарпатська правда

  

Ігор ГАРАСЬ: «Важливо, щоб важко зароблені за кордоном гроші люди вкладали тут у власний бізнес, з якого потім жили б»

Провадити бізнес у наш час доволі непросто, особливо у районах, які традиційно і приречено називають депресивними. Ми вирішили започаткувати серію матеріалів про те, як живеться нині підприємцям, наприклад, на Старосамбірщині. І не заради їхньої реклами, а для того, аби показати, що, коли захотіти, то можна і тут ставати успішним. Першим на редакційну філіжанку кави запросили керівника ТзОВ «Чумак» Ігоря ГАРАСЯ. Цю, з дозволу мовити, торгово-виробничу структуру знаємо давно - близько двадцяти років. І у той час, коли багато хто встиг вклякнути, «чумаки» тримаються. Ми домовилися з паном Ігорем, що відповідатиме на усі запитання, навіть такі, які йому можуть не сподобатися.

-Для знайомства: що таке нині ТзОВ «Чумак»?

-Я б не сказав, що ми велика фірма, ми радше звичайне і невелике підприємство, порівнюючи з тими структурами, які є нині в Україні. А станом на сьогодні, «Чумак» - це меблева фабрика в Нижанковичах, яка виготовляє меблі на замовлення для багатьох областей України, мережа продуктових магазинів, яких маємо нині півсотні. Це - в межах 120 працівників, влаштованих на підприємстві «Чумак», та більше сотні, які зараховані як фізичні особи-підприємці. В рік сплачуємо більше 2 мільйонів гривень різних податків.

-Нинішні роботодавці бідкаються, що їм бракує робочої сили. Бракує не тому, що її нема в принципі, а тому, що власники не можуть давати достойну зарплату. А у вас з цим як?

-Я не вірю, що в Україні є роботодавці, які б не хотіли платити достойну зарплату своїм працівникам і тішитися з того, що працівники виїжджають на заробітки за кордон. Інше питання, чи є можливість? А можливість залежить від наших знань, вмінь управляти процесом і від економічної ситуації в Україні.

-Я чомусь переконаний, що Ігор Гарась - людина не з бідних і представляє когорту, яку люб’язно та авансом називаю «олігархами». Питання в принципі: чи не вважаєте ви несправедливим те, що у багатих підприємців працюють не зовсім заможні працівники. Мав би бути певний паритет.

-Сьогодні людина, яка має 4 бусики і перекидує товар туди-сюди, значно багатша, ніж я. Тому питання заможності доволі відносне… Я не бідний, найперше тим, що маю прекрасний працелюбний колектив добрих фахівців, маю надійних друзів, чудову сім’ю. А по суті вашого запитання, згідний, що має бути певний паритет, але навіть не знаючи вашого питання, сказав раніше: кожен підприємець хотів би платити високу зарплату і мати авторитет в суспільстві, але не так все просто.

-Знаю, що довелося закрити до десятка крамниць «Чумака», які ви відкривали. Не витримуєте конкуренції?

-Всім здається, що вести бізнес - це просто. Насправді, він вимагає багато знань, зусиль, вмінь, навичок, досвіду і всього іншого… Але нас цьому не вчили… Навіть я, маючи певний досвід праці у підприємництві, все одно постійно вчуся. І якщо ми закриваємо крамниці, значить не вміємо правильно працювати… Бо скаржитися нема на кого. Можемо говорити, що десь за кордоном платять більшу зарплату, що в Україні погана економічна ситуація, але в той же час в Україні є успішні підприємства. Значить, і у нас можна вести бізнес… Але треба це робити правильно, для цього треба вчитися і працювати над собою… І якщо ми закрили лише 10 магазинів, то не все так погано…

Це, так би мовити, чисто теорія. А зараз практика - магазини закриваються і з тієї простої причини, що падає купівельна спроможність і купувати у принципі нема кому, бо люди виїжджають за кордон. Але поруч з тим, намагаємося зробити все для того, щоб люди, які не хочуть їхати туди, могли жити і працювати на рідній землі.

-Нині підприємства, щоб вижити, відкривають на своїй базі по кілька «фізичних осіб». Грубо кажучи, рятуються від драконівського оподаткування. Ви вважаєте, що це правильно?

-Це неправильно. Правильно було б, якби усі підприємства в Україні були в однакових умовах. Але якщо країна створила різні умови, то підприємства мають право їх використовувати. Тим паче, це не є порушенням закону.

-Ви працюєте на певних територіях, надаючи послуги, сплачуючи податки. Чи не вважаєте ви і якщо вважаєте, то у яких розмірах, власними доходами треба ділитися з громадами. Наприклад, участь у соціальних проєктах, подарунки школам, ремонти доріг і так далі?

-Завдання підприємств - створювати робочі місця і сплачувати податки, а місцеві органи самоврядування мають бути зацікавлені у тому, аби таких підприємців було якомога більше. І це дасть розвиток тому чи іншому регіону. Коли я був у повіті Ясло, війт просив нас перенести свій бізнес у їхню Польщу, бо вони думають про розвиток свого краю, чого ми не відчуваємо тут, у рідній Україні… Попри це ми систематично виділяємо кошти на різні соціальні проєкти населених пунктів, де маємо свої магазини. З останнього - перерахували 10 тисяч гривень на співфінансування освітлення вулиць в селі Пацьковичі.

-Стається так, що люди, досягнувши статків та суспільного становища, починають йти в політику, себто у депутати. Політика шкодить бізнесу, чи допомагає? Пригадую, ви свого часу були депутатом районної ради… Нині ваш колега по праці, громадський діяч Василь Деркач начебто потрапив у товариство людей, які претендують на посаду голови Старосамбірської РДА. Це ваша намова, чи його бажання?

-Однозначно переконаний, що політика шкодить бізнесу. Це зовсім різні принципи співіснування, бо якщо ти в бізнесі будеш обманювати, ти не станеш бізнесменом, а якщо в політиці говоритимеш правду, то не станеш політиком. І тут треба вибирати, що тобі ближче до душі. Мені ближче перше. Щоб поєднувати перше і друге, треба бути геніальним, тому так мало успішних політиків-бізнесменів. Неодноразово і Василю Деркачу говорив про те, що політика відволікає його від насущних питань підприємства, від його власного життя і навіть від сім’ї. Але кожен вправі вибирати свій шлях.

-Якими мають бути стосунки між сучасними підприємцями та місцевою владою. Ви хочете, щоб вона не заважали вам, чи чекаєте від них підтримки?

-На мою думку, правильно було б, якби місцеві органи управління синхронізували усю підприємницьку діяльність у тому чи іншому регіоні. Їхнє завдання проводити збори, семінари, обговорювати стратегії розвитку місцевих громад, організовувати поїздки людям, які б хотіли займатися бізнесом, в країни ЄС для вивчення їхнього досвіду. Запрошувати з-за кордону фахівців, які б допомагали організовувати місцевий бізнес. В результаті, будь-який розвиток підприємництва на території приводить до розвитку тієї ж території і надходження в бюджет. І тоді менша кількість людей поїде за кордон.

-Пане Ігоре, протягом нашої розмови ми не раз згадували закордоння. У зв’язку з цим - як ви ставитеся до того, що наші люди їдуть до Польщі чи в інші країни на заробітки.

-Звичайно, це погано, але і у цьому бачу позитив. Це хороша нагода для людей побачити, як живе цивілізований світ, побачити, як працюють люди за кордоном, перейнятися новим досвідом, знаннями та підкріпити сімейні бюджети. А знання, отримані за кордоном, потім можна використати для розвитку власного бізнесу у містах і селах. Люди заробляють гроші там, але використовують їх все ж таки тут, купуючи продукти, будматеріали, навчаючи своїх дітей у вищих навчальних закладах. Тому, я дивлюся на ці процеси позитивно. Але хотілося б, щоб люди, які повертаються з-за кордону, крім інших своїх видатків, вкладали важко зароблені гроші у власний бізнес, який в подальшому приносив би їм дивіденди.

Роман ІВАНЧУК.

Добробуд Сколе деревяний зруб

Стисло

13
жовт.2019

Медики попередили, які поєднання ліків можуть привести до смерті

Поєднання деяких ліків між собою може мати негативні наслідки для організму людини. В окремих випадках існує ризик смертельного результату, про що розповіли медики. Зокрема, не можна вживати засоби від алергії в...

10
жовт.2019

Першокласники і випускники мають навчатись лише у першу зміну

Уроки в учнів 1-2 класів та випускників мають відбуватись лише у першу зміну. Відповідне роз'яснення щодо організації освітнього процесу при двозмінному режимі навчання оприлюднила Державна служба якості освіти. Зазначається, що організація...

10
жовт.2019

Самбірська "Просвіта" претендент на премію імені Степана Бандери

Вчора, 9 жовтня, відбулося засідання постійної комісії з питань освіти і науки, під час якого депутати погодили кандидатури на відзначення Обласною премією імені Героя України Степана Бандери. Участь у засіданні...

09
жовт.2019

До кінця року Україна повністю відмовиться від трудових книжок

Кабінет Міністрів планує до кінця цього року скасувати обов'язковість трудових книжок в Україні. Уряд уже запускає роботу над законопроектами і актами, які технічно запустять процес. Про це повідомив міністр Дмитро...

09
жовт.2019

Майже 10 млн грн отримають 7,2 тис. фізичних осіб на утримання молодняка ВРХ

1 жовтня 2019 року Міністерством аграрної політики та продовольства України затверджено розподіл коштів, передбачених для надання фізичним особам спеціальної бюджетної дотації за вирощування молодняка великої рогатої худоби в період з...

09
жовт.2019

З 1 жовтня діють безготівкова та готівкова монетизація пільг

З 1 жовтня 2019 року набув чинності Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, затверджений постановою Кабміну від 17.04.2019 №373. Це означає, що запроваджено новий механізм виплати...

08
жовт.2019

Волейболісти Самбірщини повернулись додому із «сріблом»

Срібним призером на обласних зональних змаганнях з волейболу стала чоловіча команда Самбірського району. Нагадаємо, що в спортивній залі Бориславської ДЮСШ завершились обласні зональні змагання з волейболу серед чоловічих команд. Вони відбулись...

07
жовт.2019

Львівська ОДА планує створити у Старосамбірському районі заповідник

Львівська ОДА підготувала проект рішення для розгляду депутатами на сесії Львівської обласної ради про створення лісового заказника місцевого значення "Заріччя" на території Старосамбірського району. Про це йдеться на сайті Львівської...

06
жовт.2019

Слуга народу планує внести в Раду законопроєкт про добровільну смерть

Народний депутат України від «Слуги народу» Гео Лерос заявив, що планує протягом року внести до Верховної Ради проєкт закону про дозвіл евтаназії. Про це повідомляє Главком. «Друзі, я знаю дехто з...

06
жовт.2019

Громадська рада при Львівській ОДА оприлюднила перелік кандидатів на посади голів РДА

Список передали на розгляд громадських рад у райони. Претенденти: Самбірський р-н: Бучко Юрій Богданович; Старосамбірський р-н: Леськів Юрій Омелянович; Турківський р-н: Назар Петро Володимирович;    

06
жовт.2019

Пенсіонери просять у Зеленського дві хлібини і два літри молока

На сайті президента України зареєстровано петицію щодо необхідності безкоштовного хліба та молока для пенсіонерів. Автор петиції Денис Володимирович Кононюк просить президента розглянути питання соціального захисту пенсіонерів у державі, а саме: «забезпечити...

06
жовт.2019

У Самбірському районі пенсіонер переїхав пенсіонерку

Смертельна ДТП, у результаті якої загинула велосипедистка, сталась 26 вересня близько 6:00 на автодорозі «Львів-Самбір-Ужгород» у Самбірському районі. Про це повідомляє Відділ комунікації поліції Львівської області. Як попередньо встановили правоохоронці, водій...

27
вер.2019

Пенсіонер із Прикарпаття обікрав самбірчанина

В Самбірський відділ поліції 12 вересня надійшла заява від 27-річного місцевого мешканця, який повідомив, що з його будинку зникли золоті вироби на загальну суму понад 17 000 гривень. Як встановили працівники...

26
вер.2019

Штрафувати за "євробляхи" все одно будуть, хоч закон вступив в силу

До 31 грудня 2019 року не штрафуватимуть лише за керування авто на єврономерах, а от за прострочення ввезення чи транзиту діє штраф у 170 тисяч гривень. Закон про відтермінування штрафів за...

26
вер.2019

У Турківському районі відремонтували 500 метрів дороги

У межах с. Явора Турківського району провели ремонт окремої ділянки автомобільної дороги загального користування місцевого значення С141913 Мала Волосянка – Явора. Про це повідомила пресслужба Львівської ОДА. Підрядна організація МПП «НАРА»...

25
вер.2019

У Самборі бойко з Турки вкрав у жінки золото

В Самбірський відділ поліції 20 вересня надійшло повідомлення про крадіжку від 56-річної місцевої мешканки. Як розповіла жінка, на зупинці громадського транспорту на вулиці Шевченка під час посадки в рейсовий автобус з...

25
вер.2019

З жовтня водіїв штрауватимуть за невключені денні фари

За повідомленням Патрульної поліції України, з вівторка, 1 жовтня, вводиться обов'язкова вимога для водіїв їздити в денний час доби за містом з увімкненими фарами. Ця вимога правил дорожнього руху діє з...

24
вер.2019

У Самборі втопився чоловік

23 вересня о 08:14 у місті Самборі на вул. Промисловій у технічній водоймі колишнього цукрового заводу виявили тіло чоловіка. Про це інформує прес-служба ГУ ДСНС у Львівській області та департамент...

24
вер.2019

У Турківському районі внаслідок ДТП загинула молода жінка

23 вересня близько 04:20 год. в селі Лосинець Турківського району сталась дорожньо-транспортна пригода. Про це сьогодні, 24 вересня, повідомили у департаменті з питань цивільного захисту населення. Мешканець села Лосинець 1993 року...

23
вер.2019

У Самбірському районі відкрили пятий за ліком спортмайданчик

Учора, 22 вересня, у селі Викоти Бісковицької ОТГ Самбірського району урочисто відкрили спортивний майданчик зі штучним покриттям. Спортмайданчик збудували в межах цільової державної програми. Освяченню та відкриттю нового майданчика у Викотах...

На сайті 211 гостей та користувачі відсутні

Статистика

Користувачі
34
Статті
1990
Перегляди статей
5094475