Передкарпатська правда

  

Друга спроба встановити монумент євреям на цвинтарі у Самборі

Агенція регіональної інформації та аналітики - Гал-infо з посиланням на прес-службу Львівської ОДА повідомила,що президент Єврейського Конгресу Канади хоче встановити монумент своїм предкам із Самбора. 14 грудня голова Львівської облдержадміністрації Михайло Костюк провів зустріч з представниками Єврейського Конгресу Канади – президентом конгресу Марком Фрайманом, членом парламенту Канади, депутатом Борисом Вжесневським та архітектором Матієм Кацом.Як розповів президент Єврейського Конгресу Канади Марк Фрайман, його коріння походить з міста Самбір Львівської області, де навесні 1943 року німецькими окупантами було винищено всіх його предків і вони похоронені на цвинтарях у місті Самборі та в селі Ралівка Самбірського району. Тому в знак пам’яті та пошани до своїх рідних, він хоче встановити на місці поховання всіх євреїв Самбора пам’ятний монумент: «Старе єврейське прислів’я говорить:

«Людина може собі зробити в житті все, окрім себе поховати», тому остання доброта, котру близька людина може виконати, правильно їх поховати», - зазначив Марк Фрайман.Марк Фрайман також додав, що в планах Єврейського Конгресу Канади поставити монумент і християнам, що поховані на цьому цвинтарі, які віддали своє життя, переховуючи євреїв.Під час зустрічі Марк Фрайман також презентував проект майбутнього монументу, який було затверджено ще у 2000 році. Однак, за його словами, основна проблема – це те, що на місці поховань євреїв у Самборі  встановлено три хрести, а в єврейській релігії не дозволено ставити на місці поховання символіку інших релігій.Також Марк Фрайман поінформував, що для точної  ідентифікації  місць поховання євреїв вони планують запросити всесвітньовідомого археолога, який не вживає методи копання землі, а працює електромагнетичним способом, яка зі стовідсотковою точністю оприділить місця поховань, тому Марк Фрайман звернувся із  проханням  до голови Львівської облдержадміністрації надати дозвіл на право таких досліджень, а також долучити до цієї справи і місцевих археологів, адже для них це унікальна можливість вивчити  провідну технологію розкопок.

Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Костюк відзначив, що історично територія Західної України була територією компактного проживання євреїв, а це говорить про те, що наш край був висококультурним та миролюбивим. Однак Друга світова війна зробила багато руйнувань і шкоди мирному населенню не лише фізичної, а й моральної. Школа комунізму також руйнувала нашу культуру та свідомість: «Тому нам потрібно вибачитися через нашу некоректну поведінку до культури єврейського народу, адже нам зрозумілий ваш дискомфорт у насаджуванні символів до символів, і ми будемо все робити для того, що задуманий проект якнайшвидше був втілений у життя, і  в першу чергу нам потрібно провести роз’яснювальну роботу із громадою Самбора»,- зазначив М.Костюк.Також Михайло Костюк додав, що результат археологічних досліджень стане вагомим аргументом в діалозі з громадою.Голова Львівської облдержадміністрації також призначив головним координатором цього проекту  начальника відділу національностей та  релігії облдержадміністрації Ігоря Держка, а координатором з питань археологічних досліджень начальника управління охорони культурної спадщини Василя Івановського.На кінець зустрічі сторони обмінялися пам’ятними подарунками.

15 грудня єврейські достойники мали зустріч із міським головою Самбора Тарасом Копиляком. У коментарі Прикарпатській правді заступник міського голови Самбора Юрій Леськів розповів, що весною цього року вже відбулася зустріч мера Самбора і представників Єврейського Конгресу Канади, на якій вони домовились про вшанування всіх похованих на єврейському цвинтарі, незалежно від віросповідання. Тепер представники Конгресу привезли макет монумента. На думку міської ради, це лише частина монументу. Під час розмови було домовлено, що на весні наступного року буде проведено археологічне дослідження електромагнетичним способом, який із стовідсотковою точністю оприділить місця поховань без копання землі і тоді буде прийняте остаточне рішення про встановлення монументу. Міська рада налаштована до співпраці і належного пошанування всіх захоронених.Історія із облагородженням єврейського кладовища в Самборі доволі складна. Спроба у 2000 році встановити монумент ледь не закінчилась міжнародним скандалом. На цей раз все виглядає миролюбиво і толерантно. Здається обидві сторони налаштовані на конструктив і зрештою захороненим на євреському кладовищі євреям, українцям, полякам, циганам, болгарам, румунам і можливо представникам інших народів буде віддано належний пошанівок.

Для того, щоб не повторилася історія понад десятирічної давності, пропонуємо читачам довідку. Ось що писала преса про ці події.

 

ДОВІДКА Прикарапатської правди: Самбір опинився в епіцентрі міжнародного скандалу

ЦВИНТАР

Йосип МАЛАНЯК

Будь євреєм у себе в хаті

І людиною, подібною до всіх,

коли виходиш із неї

(Л. Гордон, середина ХІХ ст.)

 

Саме цитату Л.Гордона використала у заголовку місцева газета “Новини Самбора”, розповідаючи читачам про проблеми, які виникли навколо колишнього єврейського цвинтаря. Про ці проблеми писала львівська преса, в тому числі й наша газета. Найбільше обурила самбірців публікація в “АиФ”, де образ українського патріота змальовано у надзвичайно образливих тонах. У конфлікт втрутилися посольства США й Ізраїлю. Торговий аташе Ізраїлю пригрозив голові Львівської обласної адміністрації Сенчукові розривом будь-яких торгових і економічних відносин між Львівською областю і державою Ізраїль, допоки не буде відновлено цвинтар у Самборі. Одне слово, емоції б’ють через верх.

А починалося усе – як і завжди – благородними намірами: упорядкуванням прилеглої до паркової зони території, де колись був єврейський цвинтар (близько 5 га землі).

На початку цього літа за справу взялися представники асоціації “Україна – Ізраїль”, позаяк організованої єврейської общини в Самборі немає. Фінансувати реставраційні роботи взявся колишній самбірчанин, громадянин США Джек Гарднер.

Після усної домовленості з міською владою розпочалися ландшафтно-пошукові роботи, у ході яких виявилося, що на цій території у 1942 році нацисти розстрілювали і захоронювали людей різних національностей, у тому числі й вояків УПА. Громадсько-політичні організації міста почали вимагати від влади одночасно вшанування жертв нацизму. Здавалося б, вимоги справедливі, але представники єврейської асоціації з релігійних мотивів відмовилися встановлювати хрести.

Минулої суботи на місцях розстрілу і поховання жертв нацизму представники громадсько-політичних організацій міста насипали три могили і встановили хрести. З оперативністю, вартою подиву, представники асоціації “Україна-Ізраїль” на чолі з паном Гарднером фотографували і фільмували свіжонасипані могили з хрестами – обіцяючи при цьому міжнародний скандал і передовиці у західних газетах, які остаточно зіпсують імідж України.

У понеділок місце конфлікту відвідав львівський намісник Степан Сенчук. Під час розмови з міським головою Самбора М. Котом з’ясувалося, що міська рада сприяла у намаганнях облагородити пустир колишнього цвинтаря. Але, як виявилося згодом, у міської влади й асоціації євреїв принципово різниться підхід до вирішення цієї проблеми. Міська влада наполягає на створенні меморіального комплексу жертвам нацизму на зразок Бабиного Яру – або пам’ятника у Денвері (США), де однаково були б пошановані представники всіх національностей і релігій. На цьому місці, до речі, є поховання румун, болгар та інших. Інша ж сторона наполягає на реставрації кладовища, яке, згідно з чинним законодавством, втратило статус цвинтаря. Поховання тут не проводяться уже понад 50 років. І особливо неприйнятним для себе євреї вважають встановлення хрестів, що суперечить канонам іудаїзму. Скидається на те, що доки будуть точитися релігійно-емоційні суперечки з претензією на міжнародний скандал, у свої законні права вступить зима, яка остудить гарячі голови. Адже потрібні в такому випадку усі “архітектурно-будівельні документи” іще не до кінця погоджені й не затвердженні. І є час знайти спільне – і прийнятне для всіх – рішення, а пан Гарднер має шанс наступного літа відкрити пам’ятник жертвам нацизму не гірший, аніж Бабин Яр – або ж той, у Денвері.

Зважаючи на цвинтарну епопею у Львові, а тепер і в Самборі, обласній раді, мабуть, слід задуматися над законодавчим забезпеченням таких проблем. А то чи не кожне галицьке містечко може стати епіцентром міжнародного скандалу зі стійким цвинтарним запахом.

POSTUP - ПОСТУП

№182 (626),

4 ЛИСТОПАДА 2000 року

 

 

 

Стисло

20
вер.2019

З 1 жовтня 1, 2 та 5 копійок виводять з готівкового обігу

Монети 1, 2 та 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні та будуть вилучені з готівкового обігу з 01 жовтня 2019 року. Також з обігу поступово виводитиметься монета номіналом 25...

19
вер.2019

ДТП на Самбірщині - постраждали двоє осіб

В Самбірський відділ поліції 18 вересня близько 17.40 надійшло повідомлення про автопригоду, яка сталася між селами Баранівці та Міжгайці. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Львівської області. Як попередньо встановили правоохоронці,...

18
вер.2019

У Самбірському районі ремонтуть дорогу Никловичі – Задністряни

На території Львівської області здійснюють ремонтні роботи на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення. Про це повідомляє пресслужба ЛОДА. Відтак підрядною організацією ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» на ділянці між населеними пунктами...

18
вер.2019

У Турківському районі лісник нарубав дров на 4 роки тюрми

За процесуального керівництва Самбірської місцевої прокуратури, 12 вересня цього року до суду скеровано обвинувальний акт стосовно жителя Турківського району, який підозрювався у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 (привласнення особою...

17
вер.2019

У Турківському районі не розминулися легковик і автобус

Сьогодні, 17 вересня, о 12:15 на Львівщині поблизу с. Комарники Турківського району трапилось ДТП. Про це на Facebook повідомив керівник ГО Варта1 Ігор Зінкевич. "Не розминулись екскурсійний автобус та легковий автомобіль",...

17
вер.2019

У Самборі нічна ДТП завершилась стріляниною

У Самбірський відділ поліції звернувся 27-річний мешканець райцентру, котрий повідомив, що близько другої години ночі у місті Самбір у нього виник конфлікт з невідомим чоловіком, котрий при цьому здійснив кілька...

17
вер.2019

Старосамбірська влада підписала меморандум з  «ЮСЕНКО НАДРА»

Підписано Меморандуму про співпрацю у сфері соціально-економічного і культурного розвитку між Старосамбірською районною радою, Старосамбірською районною державною адміністрацією, Страшевицькою сільською радою, Волянською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮСЕНКО...

16
вер.2019

На Самбірщині відгуляли «Обжинки-2019»

Учора, 15 вересня, у с. Вільшаник Самбірського району завершилося  загальнорайонне свято врожаю «Обжинки-2019». Таке свято на Самбірщині проводять третій рік поспіль. Місцевих фермерів і керівників сімейних агрогосподарств було нагороджено грамотами облради та...

16
вер.2019

У Рудках загинув водій «Вольво»

Дорожньо-транспортна пригода сталась 15 вересня близько 20:30 на автодорозі «Львів-Самбір-Ужгород» у місті Рудки Самбірського району. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Львівської області. Як попередньо встановили правоохоронці, водій вантажного автомобіля «Вольво»,...

15
вер.2019

У Самборі водій буса забив насмерть бабцю

ДТП сталась у п’ятницю, 13 вересня, о 8:20. Як попередньо встановили правоохоронці, 30-річний самбірчанини, який перебував за кермом мікроавтобуса «Мерседес», здавав назад та збив 89-річну місцеву мешканку. Внаслідок наїзду жінка отримала...

14
вер.2019

16-26 вересня у Турці та селах району стартують планові знеструмлення.

У зв’язку із ремонтом електромереж з 16 до 26 вересня мешканці деяких сіл Турківського району та Турки залишаться без світла. Про це повідомила прес-служба ПрАТ "Львівобленерго". 16-18 вересня з 08:00 до...

14
вер.2019

У Старому Самборі відкрили новий спортмайданчик

З нагоди 25-ти річчя Дня фізичної культури та спорту вчора у Старому Самборі після реконструкції урочисто відкрили спортивний майданчик із штучним покриттям. Відкриття розпочалось з пробігу молоді містом від площі Ринок...

13
вер.2019

У Самборі спіймали водія, який утік з місця ДТП

У Самбірський відділ поліції 11 вересня близько 14.00 зателефонував 50-річний житель Пустомитівського району. Чоловік повідомив, що у райцентрі на перехресті вулиць Шевченка та Валової водій легкового автомобіля «Мерседес» вчинив зіткнення...

13
вер.2019

У Турці внаслідок пожежі загинула літня жінка

На місці пожежі, що сталася 11 вересня на вул. Молодіжній, 9 у м. Турка, виявили тіло пенсіонерки. Як поінформували в Головному управлінні ДСНС у Львівській області, повідомлення про пожежу, що виникла...

13
вер.2019

Верховна Рада відстрочила штрафи за нерозмитнені євробляхи

Сьогодні, 12 вересня, Верховна Рада схвалила законопроект президента Володимира Зеленського №1030 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відстрочення застосування штрафних санкцій за порушення порядку ввезення транспортних засобів...

13
вер.2019

В Україні заборонили «Мезим форте» з маркуванням російською мовою

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками заборонила реалізацію, зберігання та застосування всіх серій лікарського засобу «Мезим® форте», таблетки, вкриті оболонкою, № 80 (20х4), виробництва Берлін - Хемі...

12
вер.2019

Триває ремонт дороги Турка – Ільник

На території Львівської області здійснюють ремонтні роботи на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення. Про це повідомляє пресслужба ЛОДА. Відтак, тривають роботи з ремонту автомобільної дороги С141904 Турка – Ільник, що...

12
вер.2019

У Старосамбірському районі продадуть право оренди земельної ділянки

У четвер, 19 вересня, відбудуться електронні торги з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населеного пункту). Про це повідомляє пресслужба ЛОДА. Земельні аукціони будуть проводитись на...

11
вер.2019

Бойко вкрав Мерседес та зробив аварію

У Пустомитівський відділ поліції 9 вересня по допомогу звернувся 37-річний мешканець одного з сіл Пустомитівського району. Чоловік повідомив, що напередодні ввечері було викрадено його мікроавтобус «Мерседес Віто», який він залишив...

10
вер.2019

У Турківському районі збирали гриби, а знайшли снаряди

9 вересня о 10:38 до Служби порятунку "101" надійшло повідомлення, що в селі Нижнє Турківського району під час збирання грибів в лісі, на відстані 2 км від житлових будинків виявлено...

На сайті 170 гостей та користувачі відсутні

Статистика

Користувачі
34
Статті
1942
Перегляди статей
4999257